Dielektrik Levha

Dielektrik levha iş yerlerinde iş güvenliği için çalışanların iş kazalarına uğramalarını önlemek için zorunlu olan koruyucu paspaslardır. Dielektrik levha kauçuk karışımlı olarak yapılmaktadır. % 100 koruma sağlamaktadır. Çeşitli renk ve kalınlıklarda 50.000 volta kadar koruyucu olmaktadır. Esnektir, dayanıklıdır. Kaydırmazlık özelliğine sahiptir. Dielektrik levha yalıtkan özelliğe sahip olup, ısı ve neme dayanıklıdır.

Dielektrik levha işyerlerinin çalışma alanlarına göre genişlik 1000 mm ve 1200 mm olmak üzere istenilen boy ve ölçülerde ve istenilen renklerde üretilmektedir. 2mm kalınlıkta 1000 volt için (delinme 20000 voltta), 3 mm kalınlıkta 20000 volta dayanıklı, 5mm kalınlıkta 40000 volta dayanıklı ve 10 mm kalınlıkta 50000 volta dayanıklı üretilmektedir.

Dielektrik Levha Kullanım Alanları

Elektrikle çalışan makine ve çalışma tezgahları, pano önleri, orta ve yüksek gerilim olan yerlerde ve elektrik enerjisi olan her yerde kullanılmaktadır. İş güvenliğinde prensip önlenebilecek her kazayı önlemek olmalıdır. Dielektrik levha (İzole halı – Yalıtkan Paspas) iş güvenliği açısından en önemli koruyucu malzemelerdir.

1 - Dielektrik levha (İzole halı – Yalıtkan Paspas) Kullanımı ile İlgili Yasal Dayanaklar

Dielektrik Levha

Dielektrik Levha İş Güvenliği Yasası

A - 6331 Sayılı İş Güvenliği ve İş Sağlığı Yasası

Her işveren işyerinde işçilerin sağlığını ve iş güvenliğini sağlamak için gerekli olanı yapmak, bu husustaki şartları sağlamak ve bu konuda gerekli olan araçları noksansız bulundurmakla yükümlüdür.

B - Elektrik Tesisleri Emniyet Yönetmenliği

C - Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmenliği Nedir?

D - Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi İş Güvenliği Yönetmenliği

E – İşçi Sağlığı ve İş güvenliği Tüzüğü Nedir?

Madde 274 - Toprak ile potansiyel farkı 42 volttan fazla olan alternatif gerilimli elektrik tabloları, özel yerlerde bulundurulacak ve bu yerlerin tabanı akım geçirmeyen malzemeden yapılmış veya bu cins malzeme Dielektrik levha (İzole halı – Yalıtkan Paspas) ile kaplanmış olacaktır.

Madde 277 - Atölye, tesis içinde veya işçilerin erişebileceği yerlerde bulunan dağıtım tabloları, panoları ile kontrol tertibatı ve benzeri tesisat, kilitli dolap içine konulacak, bunların tabanı elektrik akımı geçirmeyen Dielektrik levha (İzole halı – Yalıtkan Paspas) malzeme ile kaplanacaktır.

Madde 283 - Transformatör ve kondansatör merkezlerindeki diğer yüksek gerilim cihazları parmaklıklı veya kafes telli kapılar ile özel hücrelere yerleştirilmiş olacaktır.

Yüksek gerilim hücrelerinde Dielektrik levha (İzole halı – Yalıtkan Paspas), izole tabure, izole eldiven, ıstansalar, yangın söndürme cihazları kısa devre teçhizatı ve talimatı haiz levhalar bulundurulacaktır.

Madde 303 -Toprakla potansiyel farkı 250 volttan aşağı alternatif veya doğru akımlı tesisatta yapılacak işlere girişilmeden önce akım kesilecek, ancak zorunluluk halinde gerekli tedbirler alınarak ve akım geçirmeyen aletler, uygun iş elbisesi ve eldiven gibi kişisel koruyucular, tabureler, platformlar gibi araçlar kullanılacak ve işçiler yetkili bir eleman gözetiminde çalıştırılacaktır.

Madde 305-Toprakla potansiyel farkı 42 volt veya daha yukarısı olan alternatif akım devrelerinin gerilim altında bulunan kısımları ana dağıtım tablolarının arkasında olduğu gibi sürekli açıkta tutulmaları gereken yerlere de Dielektrik levha (İzole halı – Yalıtkan Paspas) konacaktır.

Dielektrik Levha

Dielektrik Levha TS 5119 EN 60243-1 Standardına uygundur. TSE Test Raporludur.

Dielektrik levha fiyatlarını ve taksit seçeneklerini öğrenmek için bizleri arayabilir sipariş verebilirsiniz.