İzole Halı

İzole Halı

İzole halı iş yerlerinde çalışanların iş kazalarına uğramalarını önlemek için çalışılan yerin özelliklerine göre, çalışma süresince kullanılması yasal olarak zorunlu olan koruyucu paspaslardır. İzole halılar iş güvenliği için önemlidir. Renk tonları mevcuttur.

1 - İzole Halı Kullanımı ile İlgili Yasal Dayanaklar

A - 6331 Sayılı İş Güvenliği ve İş Sağlığı Yasası

Her işveren işyerinde işçilerin sağlığını ve iş güvenliğini sağlamak için gerekli olanı yapmak, bu husustaki şartları sağlamak ve bu konuda gerekli olan araçları noksansız bulundurmakla yükümlüdür.

B - Elektrik Tesisleri Emniyet Yönetmenliği
C - Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmenliği Nedir?
D - Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi İş Güvenliği Yönetmenliği
E – İşçi Sağlığı ve İş güvenliği Tüzüğü Nedir?

Madde 274 - Toprak ile potansiyel farkı 42 volttan fazla olan alternatif gerilimli elektrik tabloları, özel yerlerde bulundurulacak ve bu yerlerin tabanı akım geçirmeyen malzemeden yapılmış veya bu cins malzeme İzole Halı ile kaplanmış olacaktır.

Madde 277 - Atölye, tesis içinde veya işçilerin erişebileceği yerlerde bulunan dağıtım tabloları, panoları ile kontrol tertibatı ve benzeri tesisat, kilitli dolap içine konulacak, bunların tabanı elektrik akımı geçirmeyen İzole Halı malzeme ile kaplanacaktır.

Madde 283 - Transformatör ve kondansatör merkezlerindeki diğer yüksek gerilim cihazları parmaklıklı veya kafes telli kapılar ile özel hücrelere yerleştirilmiş olacaktır.

Yüksek gerilim hücrelerinde İzole Halı, izole tabure, izole eldiven, ıstansalar, yangın söndürme cihazları kısa devre teçhizatı ve talimatı haiz levhalar bulundurulacaktır.

Madde 303 -Toprakla potansiyel farkı 250 volttan aşağı alternatif veya doğru akımlı tesisatta yapılacak işlere girişilmeden önce akım kesilecek, ancak zorunluluk halinde gerekli tedbirler alınarak ve akım geçirmeyen aletler, uygun iş elbisesi ve eldiven gibi kişisel koruyucular, tabureler, platformlar gibi araçlar kullanılacak ve işçiler yetkili bir eleman gözetiminde çalıştırılacaktır.

Madde 305-Toprakla potansiyel farkı 42 volt veya daha yukarısı olan alternatif akım devrelerinin gerilim altında bulunan kısımları ana dağıtım tablolarının arkasında olduğu gibi sürekli açıkta tutulmaları gereken yerlere de izole halı konacaktır.

İzole Halı Kullanım Alanları

İzole Halı Kullanım Alanları

Elektrikle çalışan makine ve çalışma tezgahları, pano önleri, orta ve yüksek gerilim olan yerlerde ve elektrik enerjisi olan her yerde kullanılmaktadır. İş güvenliğinde prensip önlenebilecek her kazayı önlemek olmalıdır. İzole halılar iş güvenliği açısından en önemli koruyucu malzemelerdir.

İzole Halı Özellikleri

İzole Halı Özellikleri

İzole halılar kauçuk esaslı olarak yapılmaktadır. % 100 koruma sağlamaktadır. Çeşitli kalınlıklarda 50.000 volta kadar koruyucu olmaktadır. Esnektir, dayanıklıdır. Kaymazlık sağlayacak yapıdadır. İzole halılar yalıtkan özelliğe sahip olup, ısı ve neme dayanıklıdır.

İzole halılar işyerlerinin çalışma alanlarına göre genişlik 1000 mm ve 1200 mm olmak üzere istenilen boy ve ölçülerde ve istenilen renklerde üretilmektedir. 2mm kalınlıkta 1000 volt için (delinme 20000 voltta), 3 mm kalınlıkta 20000 volta dayanıklı, 5mm kalınlıkta 40000 volta dayanıklı ve 10 mm kalınlıkta 50000 volta dayanıklı üretilmektedir.

İzole Halı Fiyatları

İzole halı fiyatları için müşteri hizmetlerimizi arayabilir, en uygun izole halı fiyat teklifi alabilirsiniz. En uygun İzole halı fiyatları bizde.